16.9k views
10 votes
I need some help and can you please show your work? Thank you have a good day

I need some help and can you please show your work? Thank you have a good day-example-1

1 Answer

5 votes
$1.75

If 4 lemons altogether cost $7, you want to divide the price by 4 to find the price for one single lemon.

7/4 = $1.75

Now if you buy 4 lemons that cost $1.75, your total will add up to $7
User DavidJCobb
by
7.2k points