Answer:
cost with tax would be $3.10
Explanation:
The price of the notebooks = $2.95
Tax rate = 5%
Tax = 5% × 2.95
=
× 2.95
= 0.05 × 2.95
= 0.1475 ≈ $0.15
Total cost of the note book = $2.95 + $0.15
= $3.10
The tax on the price of notebook would be $0.15 and the total cost of the notebook would be $3.10.