217k views
11 votes
A store is selling cookies forn$8 for 12 bags. How much will it cost for 30 bags

1 Answer

12 votes

Explanation:


\large{ \star \fcolorbox{magenta}{purple}{ \fcolorbox{magenta}{blue}{ \fcolorbox{magenta}{pink}{ \fcolorbox{magenta}{red}{ \sf{ añßwër}}}}}} \star

cost of 12 bags cookies= $8

cost of 1 bag = 12/8 = $3/2

now,

cost of 30 bags = 3/2×30 = $45

User Jackpile
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories