217k views
11 votes
A store is selling cookies forn$8 for 12 bags. How much will it cost for 30 bags

1 Answer

12 votes

Explanation:


\large{ \star \fcolorbox{magenta}{purple}{ \fcolorbox{magenta}{blue}{ \fcolorbox{magenta}{pink}{ \fcolorbox{magenta}{red}{ \sf{ añßwër}}}}}} \star

cost of 12 bags cookies= $8

cost of 1 bag = 12/8 = $3/2

now,

cost of 30 bags = 3/2×30 = $45

User Jackpile
by
4.5k points