234k views
4 votes
Urgent

the area of a square field is 60025m square.a man cycles along its boundary at 18 km per hour
in how much time will he return at starting point

2 Answers

5 votes

Area=60025\ m^2\ \ \ and\ \ \ Area=a^2\\\\\ \ \ \Rightarrow\ \ \ a^2=60025\ m^2 \ \ \Rightarrow\ \ \ a=245\ m\\\\\ \Rightarrow\ \ \ the\ perimeter\ of\ a\ square:\\\\.\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ P=4a=4\cdot245\ m=980\ m=0.98\ km\\\\ Speed=18 (km)/(h) \ \ \ and\ \ \ Speed= \frac{\big{P}}{\big{time}} \\\\18= \frac{\big{0.98}}{\big{time}}\\\\\ \ \ \Rightarrow \ \ \ time= \frac{\big{0.98}}{\big{18}}\ hr=\frac{\big{0.98}}{\big{18}}\ \cdot3660\ s=196\ s=3\ min\ 16\ s\\


Ans.\ he\ will\ return \ after\ 3\ minutes\ 16\ seconds.
User Jeff Squyres
by
7.3k points
7 votes
Area of square field = 60025 m

Thus, side = √60025 = 245 m.

Perimeter = 245 * 4 = 980 meters

Speed = 18 kmph = 5m/s

Time = Distance / speed

= 980 / 5

= 196.

Thus, it will take 196 seconds for the man to return at the starting point.

User CHANTI
by
7.3k points