menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Brand x cost $1.56 for 12 ounces. Brand y cost 2 ¢ more per ounce. What is The cost of 15 ounce of brandy
asked
Feb 8, 2015
143k
views
5
votes
Brand x cost $1.56 for 12 ounces. Brand y cost 2 ¢ more per ounce. What is The cost of 15 ounce of brandy
Mathematics
high-school
Rajkumar
asked
by
Rajkumar
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
x = $1.56 = 12 oz
y = x + $0.02 = oz
1.56 ÷ 12 = 0.13
15 (0.13 + 0.02) = 2.25
$2.25 = 15y
Thllbrg
answered
Feb 15, 2015
by
Thllbrg
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 27, 2023
36.7k
views
Find the unit price in cents per diaper for each of the brands shown below. Round to the nearest tenth of a cent.Brand A: 36 Diapers, $ 11.99 ? : ¢ per diaper Brand B: 50 Diapers, $11.49? : ¢ per diaper
IAmLearning
asked
Mar 27, 2023
by
IAmLearning
8.8k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
36.7k
views
asked
Apr 9, 2024
35.7k
views
The term coined after the end of world war ii to describe the nazisã¢â‚¬â„¢ strategy to exterminate european jewish people and other groups is the
Ishido
asked
Apr 9, 2024
by
Ishido
8.0k
points
History
high-school
1
answer
0
votes
35.7k
views
asked
Sep 8, 2024
68.0k
views
what is wilson’s viewpoint in this passage? only the united states is capable of defending democracy. all countries must be in agreement. the united states’ motive for going to war is to
Zihado
asked
Sep 8, 2024
by
Zihado
7.9k
points
Social Studies
high-school
2
answers
3
votes
68.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org