Answer:
Unit rate defined as the rate are expressed as a quantity of 1, such as 3 feet per second or 9 miles per hour, they are called unit rates.
As per the statement: Regina purchased 1.75 pounds of turkey breast from her local deli for $5.99 per pound.
⇒ unit rate per pound = $5.99.
by definition of unit rate;
Total she spends on turkey breast =

Substitute the given values, we get;
Total she spends on turkey breast =

Therefore, $10.50 (to the nearest cent) did she spend.