menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A grocery store sells 12 bottles of water for $13.80. A convenience store sells ten bottles of water for $11.80.Which store has the better buy
asked
Apr 22, 2016
66.7k
views
3
votes
A grocery store sells 12 bottles of water for $13.80. A convenience store sells ten bottles of water for $11.80.Which store has the better buy
Mathematics
middle-school
Melvin Joseph Mani
asked
by
Melvin Joseph Mani
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
the store that sells 12 bottles for 13.80
Sean Kladek
answered
Apr 23, 2016
by
Sean Kladek
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
for this you have to divide the number of bottles by the price. so divide 12 by 13.08 and 10 by 11.80
Ekow
answered
Apr 27, 2016
by
Ekow
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.0m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org