224k views
1 vote
Cheese sticks that were previously priced at 5 for $1 are now four for $1 find the percent decrease in the number of cheese sticks you can buy for $1

User Felixgaal
by
6.7k points

1 Answer

3 votes
Well, if you bought 10, it would be $2, but due to the decreasage, if you bought 8 it would be $2. The prrcantage decrease should be 20%.
User Shalin Patel
by
9.0k points