202k views
3 votes
Which is the better buy 1 liter of soda for $1 or 1 gallon of soda for $4

User Smatyas
by
8.8k points

1 Answer

5 votes
1 gallon is about 3 liters.

In this case, it's better to buy a liter of soda for $1 because if you get a gallon of soda, you are paying an extra 33.33%.
User Zuzana Paulis
by
8.5k points

No related questions found