221k views
3 votes
The lovin lemon company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24 the sweet and sour company sells an eight pack of 1 quart bottles of lemonade for $16.00 wich company has a higher unit price explain your answer

2 Answers

2 votes
take 24 and divide it by 16 to find the unit price. because there are 4 gallons and 4 quarts in each gallon. 24/16=1.5 so the lovin componany is 1.5 dollars per quart
the sweet and sour take 8 and divide it by 16 16/8=2 so the sweet and sour company is 2 dollars. so the sweet and sour has a higher unit price
User Vinod Pattanshetti
by
6.8k points
4 votes

Answer:

Sweet and sour company has a higher unit price.

Explanation:

The lovin lemon company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24

We will convert 4 gallon jug into quart bottle.

Since 1 gallon = 4 quarts

4 gallons = 16 quarts

Now per unit cost of lemonade by lovin lemon company =
(24)/(16)

= $1.5 per quart

Now second company sweet and sour sells an eight pack of 1 quart bottles of lemonade for $16

So unit price of the lemonade =
(16)/(8) = $2 per quarts

Sweet and sour company has a higher unit price.

User Nikola Yovchev
by
7.5k points