93.8k views
1 vote
Chris brought 6 boxes of cookies for $14.40.if there were 20 cookies in a box,how much did each cookie cost?

User Usman
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

(14.40/6 $/box) x (1/20 box/cookie) =

(14.40 x 1) / (6 x 20) $/cookie = $0.12 / cookie

User Brady Dowling
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories