93.8k views
1 vote
Chris brought 6 boxes of cookies for $14.40.if there were 20 cookies in a box,how much did each cookie cost?

User Usman
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

(14.40/6 $/box) x (1/20 box/cookie) =

(14.40 x 1) / (6 x 20) $/cookie = $0.12 / cookie

User Brady Dowling
by
7.7k points