229k views
2 votes
You drop a ball from a height of 0.5 meter. Each curved path has 52% of the height of the previous path.

a. Write a rule for the sequence using centimeters. The initial height is given by the term n = 1.
b. What height will the ball be at the top of the third path?

1 Answer

4 votes
a. (0.5 meter) *
0.52^(n-1)

b. (0.5 meter) *
0.52^(3-1) = (0.5 meter) *
0.52^(2) = 0.1352 meter
This assumes you mean "The top of the first path is the initial height of 0.5 meter" which would then use n=3 as the top of the third path.

User Ali Emili
by
6.9k points