68.1k views
2 votes
Which of the following cereals is the best buy?

a. 28 oz for $4.29
b. 32 oz for $4.59
c. 36 oz for $4.79
d. 24 oz for $3.59

1 Answer

5 votes
First figure out the price per ounce for each cereal, then choose the one who's price per ounce is the least.
a.) 0.15
b.) 0.14
c.) 0.13
d.) 0.15
so as u can see, the 3rd cereal is the best buy.
User Eric Tremblay
by
7.1k points