95.6k views
3 votes
A movie theater charges $10 for adult tickets and $7 for child tickets. On a particular day, they made $1446 in ticket sales. They also know that they sold 168 tickets altogether. This means they must have sold

adult tickets and

child tickets.

User Alfreda
by
7.9k points

1 Answer

5 votes
X = adults
Y = child

X+y=168
X=168-y

$10x + $7y = $1446

10(168-y) + 7y = 1446
1680 - 10y + 7y = 1446
-3 y = -234
Y = 78

X = 168-78
X = 90

$10*90 + $7*78 =
$900 + $546 = $1446
User DisibioAaron
by
6.8k points