155k views
5 votes
What is the answer for this ,$2.99 for 14 lb

User Sharl
by
7.8k points

1 Answer

3 votes
If you are trying to find the unit rate, or amount per pound, you would divide 299 by 14, and add the decimal point where it was. So, 299/14=21.35. After you do the division, move the decimal point 2 places to the left. So, 21.35 with the decimal point 2 places to the left=21 cents. So the unit rate of 2.99 for 14 pounds is 21 cents per pound.

That's your answer

Sam
User Tau
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.