153k views
5 votes
Unit rate $7.95 for 5 pounds

1 Answer

6 votes
The Given number : 7.95 dollars for 5 pounds.
This is simly means that the total unit rate in 5 pounds is 7.95 dollar.
Thus, all we need to do is find the value of unit rate per 1 pound.
simply divide 7.95 dollars with 5 pounds to get the correct answer.
=> 7.95 dollars / 5 pounds
=> 1.59 dollars /pound
Thus, the unit rate of 7.95 dollars per 5 pounds is equals to 1.59 dollars / pound.





User Siddharth Pant
by
8.9k points

No related questions found