48.8k views
2 votes
The cost of 3 markers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90 What is the cost of each item?

User Riyo
by
8.5k points

1 Answer

3 votes
3m + 2p = 1.8 ⇒ 9m + 6p = 5.4
4m + 6p = 2.9 ⇒ 4m + 6p = 2.9
5m = 2.5
5 5
m = 0.5
3m + 2p = 1.8
3(0.5) + 2p = 1.8
1.5 + 2p = 1.8
- 1.5 - 1.5
2p = 0.3
2 2
p = 0.15
(m, p) = (0.3, 0.15)
User Semin Park
by
8.0k points

No related questions found