menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
There ounces of cinnamon cost $2.40. if there 16 ounces in 1 pound how much does cinnamon cost per pound
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
There ounces of cinnamon cost $2.40. if there 16 ounces in 1 pound how much does cinnamon cost per pound
asked
Oct 7, 2016
217k
views
5
votes
there ounces of cinnamon cost $2.40. if there 16 ounces in 1 pound how much does cinnamon cost per pound
Mathematics
high-school
Rishikesh Dhokare
asked
by
Rishikesh Dhokare
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
12.80 cents because you divide 16 by 3 and get 5 .3 repeating then multiply that by 2.40 and get 12.80
Fabian Werner
answered
Oct 11, 2016
by
Fabian Werner
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org