217k views
5 votes
there ounces of cinnamon cost $2.40. if there 16 ounces in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

1 Answer

0 votes
12.80 cents because you divide 16 by 3 and get 5 .3 repeating then multiply that by 2.40 and get 12.80
User Fabian Werner
by
8.6k points

No related questions found