menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 96 ounce container of orange juice costs $4.80. At what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same. Explain your reasoning
asked
Jan 4, 2016
41.8k
views
3
votes
A 96 ounce container of orange juice costs $4.80. At what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same. Explain your reasoning
Mathematics
middle-school
Michal Pravda
asked
by
Michal Pravda
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
A 128 ounce container should be sold for $6.40. To find the unit rate of the first container, divide 4.80 by 96 to get $0.05 per ounce. Then multiply 0.05 by 128 and you get $6.40 for the 128 ounce container.
RaZik
answered
Jan 10, 2016
by
RaZik
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org