So in this problem we can state that each T-shirt costs S19 each. And if Kate buys two she gets a 30% off with the second shirt she buys. And how much will she pay?
Solution:
1. 19 for each t-shirt
2. Total of $38 if not provided with 30% off
3. 19 x 0.3 = 5.7
4. Hence 30% of $19 is $5.7
5. Next is we deduct $5.7 which is 30% of $19.
6. 19 – 5.7 = $13.3
7. Therefore we add one shirt for $19 and the second, less 30% off which now only costs for $13.3.
8. 19 + 13.3 = 32.3
9. Conclusively, she will pay $32.3 for the shirts.