Answer:
The specific heat of the substance is 2.19 J/gK
Step-by-step explanation:
Given:
Mass of the substance, m = 28.2 g
Heat absorbed, q = 2165 J
The change in temperature, ΔT = 35 K
To determine:
The specific heat c of the substance
Step-by-step explanation:
The amount of heat (q) absorbed (or evolved) by a substance of mass (m) in order to bring a temperature change of (ΔT) is given as:


In this case:
c = \frac{2165 J}{28.2g *35K }=2.19 J/g K