63.1k views
0 votes
a pumpkin pie costs $12.55 at a bakery. if the pie has a diameter of 12 inch. what is the cost per square inch of the pie?

User Bigonazzi
by
8.4k points

1 Answer

5 votes
Diameter of the pie = 12 inch
radius = 12/2 = 6 inch
area of the pie = 6*22/7 = 18.86 sq. inch which cost $12.55
so, cost per sq. inch = 12.55/18.86 = $0.67

User Leonardo Andrade
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories