144k views
3 votes
If the length of one side of a square is 12.0 m, what is the perimeter of the square?

User Pillsbur
by
7.0k points

1 Answer

6 votes
perimeter of the square = 4 * side
= 4 * 12
= 48 m Ans
User Itsmichaelwang
by
7.0k points