162k views
6 votes
Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99? What is the unit rate of the bargain price?

User Lagoru
by
7.7k points

1 Answer

9 votes
Pet smart has a better sale. This is because it is .7 dollars per pound at pet smart where as chewy is .76 per pound
User Amanpreet Kaur
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.