menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99? What is the unit rate of the bargain price?
asked
Jul 7, 2022
162k
views
6
votes
Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99? What is the unit rate of the bargain price?
Mathematics
high-school
Lagoru
asked
by
Lagoru
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
Pet smart has a better sale. This is because it is .7 dollars per pound at pet smart where as chewy is .76 per pound
Amanpreet Kaur
answered
Jul 11, 2022
by
Amanpreet Kaur
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 27, 2022
109k
views
Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99? What is the unit rate of the bargain price?
JoaoHornburg
asked
Jul 27, 2022
by
JoaoHornburg
8.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
109k
views
asked
Jan 27, 2024
92.1k
views
The owners of the pet sitting business have set aside $48 to purchase chewy toys for dogs, x, and collars for the cats, y, but do not want to use all of it. The price of a chewy toy for dogs is $2 while
Cynthia Simiyu
asked
Jan 27, 2024
by
Cynthia Simiyu
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
92.1k
views
asked
Aug 14, 2024
208k
views
HELP QUICK! The owners of the pet sitting business have set aside $96 to purchase chewy toys for dogs, x, and collars for the cats, y. They are pricing the items at two different stores and wondering if
Juan Park
asked
Aug 14, 2024
by
Juan Park
7.7k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
208k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org