77.9k views
3 votes
The weight of an object is the product of its mass m, and acceleration of gravity , g . If an objects mass is m=10 . Kg what is its weight?

User Nick Vee
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Its weight is 10g . The 'g' is the acceleration of gravity
wherever the object happens to be at the time.

On Mars, g=3.71 m/s², the object weighs 37.1 newtons.

On the Moon, g=1.62 m/s², the object weights16.2 newtons.

On Earth, g=9.81 m/s², the object weighs 98.1 newtons.
.
.
etc.

User Asn
by
7.3k points