menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find each rate and unit rate. 420 miles in 7 hours 360 customers in 30 days 40 meters in 16 seconds $7.96 for 5 pounds
asked
Oct 26, 2016
45.5k
views
4
votes
Find each rate and unit rate.
420 miles in 7 hours
360 customers in 30 days
40 meters in 16 seconds
$7.96 for 5 pounds
Mathematics
middle-school
Simon Elliston Ball
asked
by
Simon Elliston Ball
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
60 miles in 1 hour
1 mile in 0.0167 hours
12 customers in 1 day
1 customer in 0.083 days
2.5 meters in 1 second
1 meter in 0.4 seconds
$1.592 for 1 pound
$1 for .628 pounds
I hope that helped. :)
MatthewHagemann
answered
Oct 31, 2016
by
MatthewHagemann
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org