45.5k views
4 votes
Find each rate and unit rate.

420 miles in 7 hours
360 customers in 30 days
40 meters in 16 seconds
$7.96 for 5 pounds

1 Answer

4 votes
60 miles in 1 hour
1 mile in 0.0167 hours

12 customers in 1 day
1 customer in 0.083 days

2.5 meters in 1 second
1 meter in 0.4 seconds

$1.592 for 1 pound
$1 for .628 pounds

I hope that helped. :)
User MatthewHagemann
by
8.4k points

No related questions found