128k views
5 votes
What is the arc length when Θ = 2 pi over 3 and the radius is 8 cm?

2 Answers

6 votes

\phi=(2\pi)/(3)\\ r=8 \text{ cm}\\ l=r\cdot\phi\\\\ l=8\cdot(2\pi)/(3)\\ l=(16\pi)/(3)\text{ cm}
User IComputerfreak
by
7.6k points
4 votes

Answer:

Arc length = Arc length =
(16\ pi)/(3) = 16 .74 cm

Explanation:

Given : when Θ = 2 pi over 3 and the radius is 8 cm.

To find : What is the arc length .

Solution : WE have given that Θ =
(2\ pi)/(3)

Radius = 8 cm .

Arc length =radius * angle

Arc length = 8 *
(2\ pi)/(3).

Arc length =
(16\ pi)/(3).

Therefore, Arc length =
(16\ pi)/(3) = 16 .74 cm

User Kbenson
by
7.4k points