57.5k views
0 votes
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact disc on sale at 10 for $5.49. Find his mistake

User Astaar
by
8.4k points

2 Answers

5 votes
just do 5.49 divided by 10. which equals .549 per disc
User Vadym Tyemirov
by
8.1k points
2 votes

Answer:

Seth mistake was that he only looked at the package price.

Explanation:

A unit price is the price for one blank compact disc. Therefore to determine the unit price for a package of discs, we need to take the price of the package and divide it by the quantity of discs:


5.49/10=0.549


=0.55

One disc cost approximately $0.55. Seth mistake was that he only looked at the package price.

User Andreas Kahler
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories