164k views
5 votes
At the farmers market two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost show all your work or explain your reasoning

2 Answers

4 votes
each pound 4.20/2 = $2.10
5 pounds will cost + 2.10 x 5 = $10.50
User Gent Ahmeti
by
7.2k points
2 votes

Answer:

Five pounds of peaches will cost $10.50.

Explanation:

First we have to find how much cost a pound of peaches, for this we have the price of two so this is:


Price1pound=(4.20)/(2)

Now that we have the price for one pound we can calculate the price of five pounds of peaches, this is:


2.10*5=10.50

Five pounds of peaches will cost $10.50.

User Iwasrobbed
by
7.2k points