136k views
1 vote
For a science experiment Marcia dissolved 1.0 kilogram of salt in 3.0 liters of water. For a different experiment,bobby dissolved 2.0 pounds of salt in 7.0 pints of water. Which person made a more concentrated salt solution? Explain. Use 1L=2.11 pints. Round your answer to the nearest hundredth

User Dante
by
8.1k points

1 Answer

4 votes
Marcia dissolved 1 kg of salt in 3 litres of water
Bobby dissolved 2 pounds of salt in 7 pints of water
We know that
1 litre = 2.11 pints
We also know that
1 pound = 0.4535 kg
Now if we take the case of Bobby, and convert the pound to kg then
1 pound = 0.4535 kg
2 pounds = (0.4535 * 2) kg
= 0.907 kg
= 0.91 kg

Bobby dissolved the salt in 7 pints of water
We know
2.11 pints = 1 litre
Then
7 pints = (7/2.11) litre
= 3.32 litres
So we now see that Bobby has dissolved 0.91 kg of salt in 3.32 litres of water
Marcia dissolved 1 kg of salt in 3 litres of water.
So Marcia has made a more concentrated solution since she has dissolved more salt in less amount of water whereas Bobby has dissolved less amount of salt in more water.



User Chandan Jee
by
7.0k points