97.4k views
2 votes
Suppose the total cost for n tickets is $36 what's is the total cost of one more ticket is purchased

User Olrac
by
8.3k points

1 Answer

7 votes
$36/n because since there are n amount of tickets, you should divide $36 by n. I feel like you won't get me. For instance, let's say n is 6 tickets. So if 6 tickets are for $36, you should divide $36 by 6 tickets to find the unit rate. Hope this helps.
User Michael Fayad
by
8.2k points

No related questions found