155k views
5 votes
Find each rate and unit rate...

a. 420 miles in 7 hours
b. 360 customers in 30 days
c. 40 meters in 16 seconds
d. $7.96 for 5 pounds

2 Answers

2 votes

Answers Work

a.60 miles in one hour 420/7

b.12 customers in one day 360/30

c.2.5 meters in I second 40/16

d.$1.59 for 1 pound 7.96/5

User Canta
by
8.2k points
3 votes

Answer:

a.
=60 miles per hour

b.
=12 customers per day

c.
=2.5 meters per second

d.
=1.59 dollars per pound

Explanation:

We need to find the unit rate in each of the following.

Let us consider one by one.

a. 420 miles in 7 hours

To find the unit rate, we need to divide 420 by 7.

So, unit rate is
(420)/(7)


=60 miles per hour

b. 360 customers in 30 days

To find the unit rate, we need to divide 360 by 30.

So, unit rate is
(360)/(30)


=12 customers per day

c. 40 meters in 16 seconds

To find the unit rate, we need to divide 40 by 16.

So, unit rate is
(40)/(16)


=2.5 meters per second

d. $7.96 for 5 pounds

To find the unit rate, we need to divide 7.96 by 5.

So, unit rate is
(7.96)/(5)


=1.59 dollars per pound

User Void Spirit
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories