138k views
3 votes
Find both unit rates.

$8.40 for 8 ice-cream cones

A.
$0.95 per cone and 1.05 cones per dollar

B.
$1.05 per cone and 0.95 cones per dollar

C.
$2.10 per cone and 1.9 cones per dollar

D.
$1.90 per cone and 2.1 cones per dollar

User DaveX
by
8.6k points

1 Answer

5 votes
$8.40 per eight cones is 8.40/8=1.05 dollars per cone and 8/8.4=.95 cones per dollar.
User Aleph Aleph
by
9.1k points

No related questions found