40.6k views
0 votes
A stereo costs $320. in a sale it is reduced by 25% what is the sale price

1 Answer

7 votes
First, set up a proportion to find the reduction in price. 25/100=x/320. Cross multiply to get 8000=100x. Divide by 100 on both sides to get x=80. That's the reduction in price. Subtract from the total to find the new price 320-80=$240
User Jithin Shaji
by
7.4k points