2.9k views
1 vote
If the unit selling price is $2.50 and the unit cost is $1.00, what action is need to maintain the gross margin percentage when unit cost increases $0.25?*

User ARJUN KP
by
6.7k points

2 Answers

3 votes
In order to keep a constant gross margin percentage, you would need to raise the price of the product to $3.13.

In order to find this you must first calculate out the current gross margin percentage. You can find this using the equation below.


(Cost)/(Price) = Gross Margin


(1.00)/(2.50) = Gross Margin

40% = Gross Margin

Now we need to use the same equation with a new cost to find price.


(Cost)/(Price) = Gross Margin


(1.25)/(Price) = 40%

1.25/.40 = Price

3.13 = Price

User Melinda Green
by
6.5k points
7 votes

Let

G--------> the gross margin percentage

P-------> unit selling price

C------> the unit cost

we know that

The gross margin percentage is equal to


G=(C)/(P) *100

in this problem

P=$
2.50

C=$
1.00

so


G=(1.00)/(2.50) *100


G=40%

If the unit cost increases $
0.25

the new unit cost is equal to


C=1.00+0.25\\ C=1.25

Find the new value of the unit selling price for

C=$
1.25

G=
40%


G=(C)/(P) *100\\ \\ P=(C)/(G) *100\\ \\ P=(1.25)/(40) *100\\ \\ P=3.125

therefore

the answer is

Increases the unit selling price to $
3.125

User Gupta
by
7.0k points