91.4k views
4 votes
Each month, a retail store awards a blue ribbon to its employee of the month. The probability that Chloe is the employee of the month is 29% in January and 49% in February. What is the probability that she is awarded a blue ribbon in both January and February?

2 Answers

5 votes
1421 / 100 = 14.21%

add me as best answer?
User James Crook
by
7.4k points
3 votes

Answer:


0.1421\ or\ 14.21\%

Step-by-step explanation:

The probability that Chloe is the employee of the month in January is 29% or 0.29

i.e
P(J)=0.29

The probability that Chloe is the employee of the month in February is 49% or 0.49

i.e
P(F)=0.49

As both of the events are independent, so


P(J\ and\ F)=P(J)\cdot P(F)


=0.29* 0.49


=0.1421=14.21\%

Therefore, the probability that Chloe is awarded a blue ribbon in both January and February is 0.1421 or 14.21%

User SJousse
by
7.4k points