83.3k views
4 votes
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.

1 Answer

0 votes

\begin{array}{ccc}10\ lb&-&\$6.55\\\\1\ lb&-&\$ x\end{array}\ \ \ |cross\ multiply\\\\\\\\10\cdot x=1\cdot6.55\\\\10x=6.55\ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 10\\\\x=(6.55)/(10)\\\\x=0.65\underline{5}\approx\boxed{\$0.66}\\

If the number you are rounding is followed by 5, 6, 7, 8, or 9, round the number up (+1).

User Karin
by
7.8k points