35.2k views
5 votes
Whats the unit rate of $112 in 8hours

User Nupadhyaya
by
9.3k points

1 Answer

4 votes
To find the unit rate, we just divide.


\sf112/8=14

So the unit rate is 1 hour = $14.
User Kent Hawkings
by
8.0k points