155k views
0 votes
What is the momentum of a 75.0-kilogram defensive back chasing the fullback at a velocity of 5.00 m/sec.

User Iquito
by
7.4k points

2 Answers

4 votes


75 kg × 5 m/sec = 375 kgm/s

Hope this helps :)

User Insaf
by
6.9k points
7 votes

Answer : The momentum is, 357 kg.m/s

Explanation :

Momentum : It is defined as the motion of a moving body. Or it is defined as the product of mass of velocity of an object.

Formula of momentum is:


p=mv

where,

p = momentum

m = mass = 75.0 kg

v = velocity = 5.00 m/s

Now put all the given values in the above formula, we get:


p=75.00kg* (5.00m/s)=357kg.m/s

Therefore. the momentum is, 357 kg.m/s

User Steven Obua
by
7.5k points