57.5k views
3 votes
In a right triangle, angle A measures 20°. The side opposite angle A is 10 centimeters long. Approximately how long is the hypotenuse of the triangle?

User Pragmar
by
7.2k points

2 Answers

4 votes
The sine of angle A is the length of the side opposite to the angle divided by the length of the hypotenuse.

\sin 20^\circ=(10)/(x) \\ \\ x * \sin 20^\circ = 10 \\ \\ x = (10)/(\sin 20^\circ) \\ \\ x \approx (10)/(0.342) \\ \\ x \approx 29.2

The hypotenuse is approximately 29.2 cm long.
User Kishor K
by
8.1k points
5 votes

Answer:

29.23 cm

Explanation:

Given : In a right triangle, angle A measures 20°. The side opposite angle A is 10 centimeters long.

To Find: Approximately how long is the hypotenuse of the triangle?

Solution:

Refer the Attached figure

In ΔABC

BC = 10 cm

∠A = 20°

AC = Hypotenuse

Using trigonometric ratio


Sin \theta = (Perpendicular)/(Hypotenuse)


Sin 20^(\circ) = (BC)/(AC)


0.3420 = (10)/(AC)


AC= (10)/(0.3420)


AC= 29.23

Thus the hypotenuse of given triangle is approximately 29.23 cm.

In a right triangle, angle A measures 20°. The side opposite angle A is 10 centimeters-example-1
User Steven Richards
by
7.2k points