219k views
4 votes
A baseball is hit with a vertical speed of 10m/s and a horizontal speed of 30m/s.how long will the ball remain in the air

User Cajunluke
by
6.7k points

1 Answer

6 votes
First find the direction velocity
Vo =
√(Vx^2 + Vy^2) = √(30^2 + 10^2) = √(1000)
tan θ = vy/vx = 10/30 = 1/3
so, sin θ = 1/√10 = √10/10

and time to reach further point is same with how long the ball in the air


t = (2vo . sin \alpha )/(g) = (2. √(1000) . 1/ √(10) )/(10)

= (2 . √(100) )/(10) = (2 . 10)/(10) = 2 second

Sorry for bad english (from Indonesian)
User Tattybojangler
by
7.0k points