11.5k views
2 votes
The momentum of a bald eagle in flight is calculated to be 345. The mass of the eagle is 5.0 kg. What is the magnitude of the velocity of the eagle?

User SamYoungNY
by
6.8k points

2 Answers

5 votes
The formula to find the magnitude of velocity is:

▲v= ▲M/m

▲v=Velocity Change
▲M=Momentum Change
m=Mass

Plug in the information;

▲v=345/5

The answer is 69
User Justin Tilson
by
6.9k points
3 votes

Answer : v = 69 m/s.

Explanation :

It is given that,

The momentum of a bald eagle in flight,
p = 345\ Kgm/s

Mass of the eagle, m = 5 kg

We know that the momentum of any object is defined as the product of mass and the velocity with which it is moving.


p=mv


v=(p)/(m)


v=(345\ kgm/s)/(5\ kg)


v=69\ m/s

The velocity of the eagle is 69 m/s.

Hence, this is the required solution.

User Khushalbokadey
by
7.1k points