Answer:
The amount of wax that is needed to create one set of candles is:
27π cubic inches.
Explanation:
- The radius(r) of the smallest candle=0.5 inches.
Height(h) of smallest candle= 3 inches.
Hence, Volume of smallest candle
is:

- Now the medium candle is one which is obtained by taking a scale factor of 2.
Hence, radius of medium candle=2r
Height of medium candle=2h
Hence, Volume of medium candle
is:

- Similarly the largest candle is one which is obtained by taking a scale factor of 3.
Hence, radius of largest candle=3r
Height of largest candle=3h
Hence, Volume of largest candle
is:

The amount of wax required to create one set of candle is equal to total volume of all the three candles.

Now on putting the value of r and h in the expression we get:

Hence, the answer is:
27π cubic inches.