menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which rate is the best deal for a package of peanuts? A. $1.02 for 35 g B. $1.40 for 50 g C. $2.05 for 75 g D. $2.25 for 80 g
asked
Oct 19, 2016
52.0k
views
4
votes
Which rate is the best deal for a package of peanuts? A. $1.02 for 35 g B. $1.40 for 50 g C. $2.05 for 75 g D. $2.25 for 80 g
Mathematics
high-school
Cednore
asked
by
Cednore
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
C. $2.05 for 75g It is about $0.027 per gram
$1.02 for 35g is about $0.029 per gram
$1.40 for 50g is about $0.028 per gram
$2.05 for 75g is about $0.027 per gram
$2.25 for 80g is about $0.28125 per gram
Klamsi
answered
Oct 26, 2016
by
Klamsi
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity