menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The unit price of a 128-ounce jug of milk is 4.8 cents per ounce. A 64-ounce carton of milk has a unit price of 5.1 cents per ounce. Approximately how much money is saved by purchasing a larger jug instead
asked
Dec 1, 2022
223k
views
2
votes
The unit price of a 128-ounce jug of milk is 4.8 cents per ounce. A 64-ounce carton of milk has a unit price of 5.1 cents per ounce. Approximately how much money is saved by purchasing a larger jug instead of two cartons?
$0.38
$0.54
$4.27
$6.14
Mathematics
college
Egor Litvinchuk
asked
by
Egor Litvinchuk
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
9
votes
Answer:
$0.38
Explanation:
MattSavage
answered
Dec 4, 2022
by
MattSavage
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Pretty sure it’s $0.38. Hope this helped :)
Hashg
answered
Dec 7, 2022
by
Hashg
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 10, 2022
206k
views
PLEASE HURRY ITS TIMED THANKS SO MUCH :D The unit price of a 128-ounce jug of milk is 4.8 cents per ounce. A 64-ounce carton of milk has a unit price of 5.1 cents per ounce. Approximately how much money
Michal Kopec
asked
Jun 10, 2022
by
Michal Kopec
8.6k
points
Mathematics
college
2
answers
11
votes
206k
views
asked
Mar 18, 2019
3.4k
views
The unit price of a 128 ounce jug of milk is 4.8 cents per ounce. A 64 ounce cartoon of milk has a unit price of 5.1 cents per ounce. Approximately how much money is saved by purchasing a larger jug instead
Psurikov
asked
Mar 18, 2019
by
Psurikov
8.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
3.4k
views
asked
Mar 22, 2019
212k
views
Lesley pours 1 carton of apple juice and 1 1/2 cartons of orange juice into another big jug, what is the ratio of apple juice to orange juice in lesley’s jug Apple juice : orange juice
Ziezi
asked
Mar 22, 2019
by
Ziezi
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
212k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity