50.1k views
3 votes
At the beginning of the week, James stopped by a local grocery store to buy fruit. He bought five bananas and three pears at a total cost of $3.80. Later that week he went to the store again and bought another two bananas and four pears for $3.20. Assuming that prices did not change during the week, what was the price of one banana and one pear?

haaaalllllp meh

1 Answer

6 votes
Lets try to solve this problem using 2 equations, also,we will have bananas=b and pears =p

5b+3p= $3.80
2b+4p= $3.20 i will divide this equation by 2 and get
b+2p= $ 1.60 we subtract 2p from both side so i can find the cost for 1 banana
b+2p-2p=1.60-2p
b= $1.60-2p

I will replace the b in the first equation now,

5(1.60-2p)+3p=$3.80
8-10p+3p=3.80 solving for p
8-7p=3.80 we subtract 8 from both sides
-7p=-8+3.80
-7p=-4.20 we multiply both sides by (-1)
7p=4.20 we divide now both sides by 7
p=0.60 a pear cost 0.60 cents

a banana is b=1.60-2p, b=0.40 cents



User Chanioxaris
by
7.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories