168k views
4 votes
Tami bought a jacket that normally costs $84 at 15% markdown. She then paid 7% sales tax.

To the nearest cent, what was the amount that Tami paid for the jacket, including tax?

User Gnvk
by
6.6k points

1 Answer

2 votes
15%=.15
84 x .15=$12.60 discount
subtract from $84
84-12.60= $71.40
multiply by .07 sales tax
71.40 x .07= 4.998 rounded off to $5.00
total cost $71.40 + $5.00=
$76.40 is what Tami paid for the coat

hope this helps
User Antonpp
by
7.2k points