139k views
12 votes
Bananas are being sold for $0.60 per pound. If x represents the number of pounds bought, and y

represents the cost of the bananas, which ordered pair is a viable solution?
a. (2.5, 1.8)
b. (3.25, 2)
c. (4.5, 2.7)

1 Answer

4 votes

Answer:

C

Explanation:

4.5 x .60 = 2.7

meaning 4.5 pounds of bananas at .60 a pound would cost 2.7

User Drb
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories