85.2k views
5 votes
How much work is required to move

3.0 coulombs of electric charge a distance of
0.010 meter through a potential difference of
9.0 volts?
(1) 2.7 × 10^3 J (3) 3.0 J
(2) 27 J (4) 3.0 × 10^−2 J

User Syjin
by
7.2k points

1 Answer

6 votes
So we want to know how much work is needed to move a charge Q=3C for a distance r=0.01m trough a potencial difference U=9V. Work of electric potential is defined as W=Q*U and we can now simply put in the numbers. We get: W=3C*9V=27J. So the correct answer is (2) 27J.
User Yeralin
by
7.6k points