96.3k views
4 votes
A 4.0-kilogram object is accelerated at 3.0 meters

per second2 north by an unbalanced force. The
same unbalanced force acting on a 2.0-kilogram
object will accelerate this object toward the north at
(1) 12 m/s2 (3) 3.0 m/s2
(2) 6.0 m/s2 (4) 1.5 m/s2

2 Answers

1 vote
6.0 m/s^2
12 N= 2 kg (a)
a=6 m/s^2
User Michelann
by
7.5k points
3 votes

Answer;

= 6.0 m/s²

Explanation and solution

  • According to Newton's second Law of motion the resultant force is directly proportional to the rate of change in momentum.
  • Therefore; F = ma , where F is the force, m is the mass and a is the acceleration

F = 4 × 3

= 12 Newtons

The same force acts on a 2.0 kg object

F = ma

a = F/ m

= 12 /2

= 6.0 m/s²


User Damiano
by
7.1k points